Директорката на Институтот за комуникациски студии Жанета Трајкоска бара од власта да престане да го крие предлогот на Макрон и им укажува дека немаат никакво право да се согласуваат на било што наведено во документот.

„Најдобро е само да престанете САМИ да преговарате и да го КРИЕТЕ предлогот/предлозите оти не e ниту на мајка ви, ниту на дедо ви државата, а немате никакво право да зборувате и во мое име, а не па да се согласувате за било што.

РЕШЕНИЕТО мора да биде врзано исклучително со крајот на пристапниот процес – по ратификацијата на пристапниот договор меѓу ЕУ и Македонија од сите субјекти (држави членки, ЕУ, Македонија) – вклучувајќи го и евентуалното внесување на бугарско малцинство во Уставот; МОРА да спречи можност за нови блокади на преговорите од страна на Бугарија врз основа на нејзиното толкување на Договорот;…. Да има широка поддршка од јавноста и политичките субјекти…

КОН МАКЕДОНСКИТЕ ЦРВЕНИ ЛИНИИ

Недозволиво е внесување механизам за следење или спроведување на Договорот во преговорите (преку Преговарачката рамка)

Бугарија мора да се обврзе дека нема дополнително да отвора нови прашања

Не смеат да се дозволат измени на предложениот текст на Преговарачката рамка во која стои македонскиот јазик, ниту какви и да е дополнителни појаснувања, изјави, итн.

Текстот на Пристапниот договор со ЕУ во однос на јазикот мора да биде идентичен како и за другите држави пристапнички.

Не смее да се прифати менување на Уставот како услов за почеток и текот на преговорите.

Барањата за правична застапеност и јазични права можат да произлегуваат единствено од пописот.

Секаква изјава со која Македонија би го негирала постоењето на македонското национално малцинство во Бугарија би била спротивна на меѓународните принципи на правата на малцинствата и сериозно би го нарушила дигнитетот на државата.

Итно спроведување на пресудите на ЕСЧП за македонските организации во Бугарија би бил не само знак на добра волја од страна на Бугарија, туку и извршување на нејзини дамнешни меѓународни обврски.

Апсурдно е признавањето на бугарското малцинство во Уставот на Македонија во услови кога Бугарија го негира постоењето на македонската нација и македонскиот јазик. Обидот бугарското барање за промена на Уставот да дојде преку Брисел е спротивен на принципите на ЕУ.

Да се спречи злоупотреба на историското минато за етнополитички цели… Антифашистичката димензија на споменичните обележја мора да се зачува, бидејќи е суштински дел од македонската државност.

Спречување на говорот на омраза од двете страни гарантирајќи ја слободата на изразување

Работата на историска комисија ослободена од диктат и без ограничување со рокови, пишува Трајковска во анализата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.