На денешното рочиште за настаните од 27 април сведочеше поранешниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски. Тој истакна дека во периодот на 2016 и 2017 година бил член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и оти обвинетите Спиро Ристоски и Миле Јанакиески не биле членови на партиските тела, ниту пак тоа време постоела функицијата организациски секретар.

Објаснувајќи за тој период рече дека неговата партија победила на избори, но оти не можеле да формираат влада и оти народот бил вознемирен оти нешто се подготвува.

Тој рече дека во партијта немале донесено никаква одлука за поддршка на протестите.

ВМРО-ДПМНЕ ги оцени протестите како мирни и спонтани, но немаше учество во нив, појасни Трајановски.

Тој објасни и дека како градоначалник на Скопје не вршел никаков притисок градската администрација.

Исто така Трајановски појасни дека Миле Јанакиески и Спиро Ристески немале никаква комуникација со градските комитети за време на протестите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.