Адвокатот Александар Тортевски на својот Твитер профил ја искоментира одлуката на македонскиот парламент за промена на името во Репулика Северна Македонија.

Не е за славење за промената на името. Бевме приморани да голтнеме жива жаба и да се полееме со катран со амнестијата. Тоа не е за славење. Да се оправала држава со промена на име, сите би менувале име секој месец. Сега претстои тешкиот дел за што се плашам дека немаме капацитет, напиша тој на твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.