Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски реагира на соопштението на МТСП дека лажна вест е информацијата дека се брише семејството и термините мајка и татко.

Само да се потсетиме дека двојазичноста на цела територија, на униформите, на парите, тиранската платформа, промената на името исто така беа фејк вести едно време.

Министерството за труд и социјална политика најостро ги демантира дезинформациите и лажни вести во однос на новиот предлог Закон за спречување и заштита од дискриминација, според кои, со овој закон се брише семејството и термините мајка и татко.

Ова воопшто не е предмет кој се уредува со овој закон, се вели во соопштението.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.