Нацрт Законот за надворешни работи кој што минатата недела беше предмет на разгледување во матичната куќа, во саботата експресно поминал во Владата и стана предлог-Закон и покрај тоа што Македонскиот дипломатски синдикат аргументирано оспори половина од нацрт текстот (поточно 50 од 120 члена), велат од Македонски дипломатски синдикат.

Брзината со која по секоја цена се пристапи кон менување на Законот, и покрај тешките прекршувања на процедурата за што алармираше Министерството за информатичко општество и администрација, јасно покажуваат дека вистинска цел на новиот Закон за надворешни работи не е во интерес ниту на вработените, ниту на поставувањето на дипломатијата на професионални, цврсти и долгорочни основи, се вели во нивното соопштение.

Од Македонскиот дипломатски синдикат потенцираат дека нацрт текстот е далеку од Закон за надворешни работи.

По својата содржина и цели тој повеќе претставува недоработен Закон за служба, какви што ги имаат Армијата и Полицијата. Во тенденцијата да создаде елитистичко друштво на кариерни дипломати, нацрт текстот целосно „го пушта низ вода“ пред се административниот персонал во дипломатијата кој што сработува најодговорни работи, како на пр. прием и обработка на најдоверливи класифицирани информации, финансии и сл. Исто така, со поставувањето голем број пречки, младите дипломати и оние од среден ранг, се буквално запрени во своето кариерно напредување до некоја друга прилика. Можеби до брзото менување на Законот.

 

Згора на се, и покрај спротивните вербални залагања и уверувања од страна на министерот, нацрт текстот е олицетворение на еден високо централизиран акт и концентрација на моќ во рацете на Министерот и Колегиумот (именуван речиси целосно од министерот) која задира дури и во работните права и егзистенцијата на вработените, велат од синдикатот.

Додаваат дека како синдикална организација во чија основа на организирање лежат солидарноста и работните права, подолг период укажуваат, а сега и бараат најитно повлекување на овој елитистички проект и негово изготвување од почеток, во една транспарентна процедура.

Не гледаме зошто е потребно волкаво брзање и донесување контроверзен законски текст, кој и според зборовите на еден од пишувачите, претставува влез во неизвесност, т.е. Terra incognita (Непозната земја), се вели во соопштението.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.