На денешното рочиште за предметот „Титаник“ судијата Осман Шабани казни 6 адвокати од одбраната на обвинетите, меѓу кои Еленко Миланов, Димитар Дангов, Петар Василевски, Сања Алексиќ и други, со по 1.000 евра или 60 илјади денари, поради доцнење на денешната расправа.

Адвокатот Дончо Наков побара од судијата да има разбирање за нивното отсуство, бидејќи рочиштата на СЈО се закажани многу густо, а тие имаат и други рочишта на кои треба да присуствуваат и побара од судот можност за ополномоштување на други адвокати за да се избегнуваат вакви драконски казни.

Судијата Шабани нареди да се заклучи вратата и и се закани на судската полиција дека доколку пуштат некој од отсутните адвокати, ќе си имаат работа со него.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.