Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби по посетата во Приштина каде што се сретна со политичките и општествени лидери, денеска и утре ќе престојува во Тирана каде што ќе се сретне со државниот врв и лидерите на албанските политички парти, но и општествени дејци.

Тема на разговор на состаноците ќе биде билатералната соработка, европската интеграција, пандемијата и процесот на попис во Македонија.

Груби пред неколку дена изјави и дека приоритет на македонската надворешна политика е признавањето на Косово.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.