Иако Германија веќе почна да ја употребува вакцината АстраЗенека на граѓаните од сите возрасти, новите над 38 илјади дози од овој производител кои стигнаа кај нас, ќе бидат наменети за ревакцинација на граѓаните над 60 години кои веќе примија прва доза АстраЗенека. Министерството за здравство останува на одлуката оваа вакцина да се дава на граѓаните над 60 години и засега нема можност помладите кои се вакцинирале со АстраЗенека во Србија, да бидат ревакцинирани во Македонија.

-Во нашата земја со Астра Зенека може да се ревакцинираат сите граѓани над 60 години, кои примиле АстраЗенека во Србија. Граѓани помлади од 60 години вакцинирани со АстраЗенека во Србија нема да се ревакцинираат во нашата земја, објаснуваат од Министерството за здравство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.