Претседателот на локалниот огранок на БЕСА од Тетово, професорот Газменд Алиу, си поднесе неотповиклива оставка од позицијата поради непринципиелност на партиското раководство и лидерот на партијата Билал Касами.

Алиу во БЕСА е од основањето во 2014 година и важи за еден од највлијателните членови на партијата. Алиу на „Фејсбук“ им се заблагодари на членовите на огранокот за активностите, придонесот и поддршката што ја дале во текот на годините во движењето БЕСА, упатувајќи порака до Касами да му е „арам”.

Ви го пренесуваме во целост статусот на Алиу во целост:

Јас се приклучив на Движењето Беса во 2014 година, како движење чиешто повикување беше на идеали и патриотизам. Со моето срце и душа дадовме придонес, голем и мал, го искористивме целото семејство, социјалниот капацитет да го подигнеме ова движење кое беше надеж на Албанците во земјата! Но, што се случи! Сето ова беше обичен трик, ракета борба и неконтролиран рефлекс за задоволување на гладта и апетитот кон клан. Sadално е што го искористивме светиот збор БЕСА, ја злоупотребивме религијата и нацијата трчајќи во коалиција на интереси со СДСМ, во која поединци од партиското раководство беа безусловно затворени и кршејќи ги сите партиски принципи и обврски.

Ве известувам дека давам неотповиклива оставка од функцијата претседател на огранокот на движењето Беса во Тетово и од денес сите мои активности во оваа партија ќе престанат. Се надевам и верувам дека истото ќе го сторат и многу чесни активисти кои несомнено работеа напорно во текот на овие години со голема верба и посветеност, но се чувствуваа неизмерно разочарани од неодамнешните постапки на тесен партиски клик!

И, конечно, да ти кажам, ти посакувам цел мој придонес и секој вистински активист за овие 5 години!Со најголема искреност, ги прашувам # ПРЕГЛЕДИ на сите што ме поддржуваа без никакво двоумење или сомнеж за време на ова патување!

Со почит

Газменд Алиу

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.