Директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев во интервјуто за „Утрински брифинг“ најави дека за два дена и приватните клиники ќе можат да прават тестови на молекуларно ниво кои го утврдуваат присуството на корона вирусот и кои ги признава Институтот за јавно здравје, бидејќи се пософистицирани, при што се очекува дневно да се прават по 600 такви тестови.

Цената која Фондот ќе ја плаќа на приватните клиники ќе биде 3.600 денари.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.