Новинарот на телевизија Телма, Боби Христовски во вечерашното издание на Топ Тема им порача како што вели добровече на граѓаните на Република Македонија. Претходно Владата го испрати до медиумите првото соопштение во кое го искористи името Република Македонија. Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, Христовски пак го најави како министер за надворешни на Република Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.