Австралискиот новинар од македонско потекло, Саша Узунов на Твитер објави фотографии од таткото на Бојан Маричиќ сликан гордо со статуа на Хитлер и книгата „Мојата борба“.

Таткото на министерот за правда Бојан Маричиќ, Момир, поранешен јавен обвинител, е фасциниран со нацистички германски спомени – посета на германски музеј и фотографирање на кое позира со златна биста на Хитлер. Двајцата одбија да ги осудат албанските нацистички статуи од Првата светска војна во 1/2 МК, напиша Узунов на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.