Десет саати се обидувам да сфатам од каде таа омраза кај Мила кон печатените книги, пишува актерот Сашо Тасевски, нудејќи неколку негови теории:

1. Кога била мала со Ана Карењина ја тепале по глава, кога ќе донела кец по македонски.
2. Често го сонувала Толстој како ја брка гол и се дере: Многу ми се клецкаат жени што се клецкаат со жени!
3. Ко идела во школо децата постојано и го криеле букварот па си рекла: Не морам да научам да читам, оти министерка се стануе и без прочитана книга.
4. Имала дечко писател кој имал фетиш да му ја чита Птице умиру певајуќи додека водат љубов.
5. Некое другарче и се покакало во ранец, па од тогаш развила одвратност кон книги.
6. Може некој фраер кого го сакала и рекол: Глупа си, те читам го буквар! И оттогаш замразила и читање и книги.
7. Може педофилијата предизвикува книгофобија. Иако ова не ми е научно докажано.
8. Може имала девојка од ПАЗАРЏИК која се викала Книгослава Читанкова, па кога таа ја откачила, занејќела и книги и читање.
8. Може како тинејџерка била силувана од книга на Достоевски во библиотека.
9. Може е само алергична на хартија. Покрај тоа што е алергична на мажи и жени кои не се хомосексуалци
10. А може и да е талентирано глупа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.