Сите мерки низ цела епидемија им беа донесени под капата на политиката. Да се лови во матно, во закрилата на полицискиот час. Да не се бранува и да не се изгубат гласови, особено од верниците во двете најголеми верски заедници. Затоа мерките беа половични, ни ваму ни таму. И затоа измамнички. Затоа ни смрдеа до небо. И уште се чудите? – вака актерот Сашо Тасевски ја коментира одлуката на Вадата за полицискиот час претстојниот викенд.

Првично беше најавено дека полицискиот час ќе започне во сабота во 19 часот и ќе трае до втоник до 5 наутро. Сепак, по притисоците од албанската заедница, која викендов го слави големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, донесена е одлука полицискиот час да започне во недела во 11 часот.

 

Сите мерки низ цела епидемија им беа донесени под капата на политиката. Да се лови во матно, во закрилата на полицискиот…

Gepostet von Sasho Tasevski am Freitag, 22. Mai 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.