Актерот Сашо Тасевски, ја коментира дискусијата што ја има унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто со новинари во врска со законот со кој се забранува хомосексуална пропаганда во училиштата во Унгарија.

Во дискусијата, Сијарто и порачува на новинарите убаво да го прочитаат законот и да не шират пропаганда дека тој е насочен против ЛГБТ заедницата.

Сијарто истакнува дека идејата на законот е дека родителите имаат ексклузивно право да ги образуваат своите деца во врска со хомосексуалноста дод4ека тие не наполнат 18 години.

Брееее што се примитивни Унгарциве. А бе ич не сакаат педерско образование протнато на педерски начин во училиштата.

 

Како тоа Унгарија е во ЕУ, а забрани хомосексуална пропаганда во школите?
Законот им вели: Правото во врска со сексуалното образование го имаат родителите додека детето не наполни 18 години.

 

А бе точка! Нема паламудење! Нема ЛГБТ срања! Кукање по медиуми, зошто вака ни се прави! Аааааа колку сме загрозени!!!

 

Кого го лажете и го плашите дека хомосексуална пропаганда е европска вредност?

 

Дека нема влез во ЕУ, ако не создадеме од децата карикатури?

 

Родов и хомосексуален тероризам, кај нормални народи и држави не проаѓа. Кај нас, знаеме… – коментира Тасевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.