Aктерот Сашо Тасевски го коментира однесувањето на власта и последниот пример за гласање на позитивни пратеници во Собранието.

Според него, психијатрите под итно мора да го ажурираат списокот на ментални болести.

Не знам како ќе ја крстите новата дијагноза. Еве примери:
1. Властопатија – кога патите по власт што ја губите, па правите разни глупости да ја задржите.
2. Ковидошизофренија – кога од толку умрени од ковид си викаш: Еј моќта ни шепна дека на 5000 умрени, може да умрат уште 5000 илјади, само да не ја загубиме неа.
3. Мнозиноманија – кога по секоја цена сакаш да изгласаш нешто од кое имаш ќар па ти треба мнозинство.
4. Разумохондрија – страв од разумско расудување кое те тера да носиш глупи одлуки

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.