Одговорност нема да бараме, зашто кај нас тоа е глупо да го бараш. Изгореа луѓе во болница, па ништо не се случи. Ова е боранија за тоа.
Голема работа. Сексуално злоставувале тинејџери, саркастично коментира Сашо Тасевски по сведоштвата на родителите за тоа што се случувало на кампот „Секс, извидници и рокенрол“ викендот кај Скопје, организиран од Првиот извиднички одред.

Учење секс пози од инструктори во извиднички камп нема ништо со извидничката култура и вештина.
Уствари има. И ние сме учле. Ама нас ни доаѓаа врснички у шатор, Ивана из Задра или Нана из Јагодине и учевме заедно, сами.
Ова кај нас е последица на нешто друго.
На тоа што оваа власт ги осоколи сите первертити, педофили и оние под виножитото да се вмешаат во воспитувањето на нашите деца, да им организираат паради, секс кампови и сексуални реформи во образованието.
Треба да се открие, ако тој камп бил организиран со пари на разни белосветски виножитни организации, тогаш се ќе биде јасно. Особено треба да се провери дали се дадени пари од онаа организација на Х.
Одговорност нема да бараме, зашто кај нас тоа е глупо да го бараш. Изгореа луѓе во болница, па ништо не се случи. Ова е боранија за тоа.
Голема работа. Сексуално злоставувале тинејџери.
Еј да си во извидници тоа беше гордост и престиж во Југославија. Беше братство, солидарност, љубов, па и секс… Од ќејф, страст и пеперутки во стомак.
Се учеше друго а не како да прцаш. Тоа си знаевме сами… Сами учевме. Немаше потреба некој чичко или тетка да ни покажува групно, додека не чуваат стражари.
Сите би ве затворил да имам власт.
Сите вас кој ја финансирате и штитите оваа, Содома врз децата и младите.
Многу од вас не би ни излегле од затворот.
Ќе имам напишани записници ко Гестапо. Падна од прозорец при бегство. Така некако.
Организирај после пак извиднички камп, да те видам, коментира Тасевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.