Претседателката на „Транспаренси интернешенел Македонија“, Слаѓана Тасева, е скептична дека поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, ќе ја издржи казната од 12 години затвор за делото „Таргет-тврдина“!

Да бидам искрена, јас мислам дека иста судбина ќе доживее и предметот против Мијалков. Не очекувам дека тој по овие 60 дена во притвор некогаш воопшто ќе оди на издржување ефективна казна затвор по правосилна судска пресуда. Премногу бавно се водат постапките и тоа се случи и со делото против Бучковски, кое застари во Врховниот суд“, објасни Тасева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.