Втор ден од лидерската средба Мицкоски – Ковачевски. Втор ден силно ехо од тој разговор се шири низ Македонија. Му напишав во колумна на премиерот, пред два дена, неколку часа пред одржувањето на неговата средба со Мицкоски, што јавноста очекува од него. Тој како да не ја подразбрал ситуацијата во која е заедно со неговиот СДСМ. Затоа денес ќе дадам (ќе пренесам што мисли и голем дел од јавноста) уште неколку препораки, сега многу подиректно.

Прво, Ковачевски да си ја заузда пропагандната машинерија на неговата партија, која веќе почна да слави дека ВМРО-ДПМНЕ го сменило ставот и се согласило сите заедно да ги изгласаат уставните измени. Така ќе си ја упропасти можноста која му ја даде претседателот на опозициската партија, со која Македонија ќе излезе од ќорсокакот во кој тој ја турна. Мицкоски, му даде подарок нему и на СДСМ- шанса преку која ќе може да ги исправи катастрофалните грешки што самите ги направија при слепото прифаќање на француско – бугарскиот предлог минатата година, иако околу 80 отсто од Македонците не се согласуваа со тоа.

Второ, арогантноста, дрскоста и победничката еуфоријата Ковачевски да си ја чува за други времиња. Сега не е прилика за тоа. Напротив сега како да доаѓа време и да си даде оставка оти не врви неговата замисла и единствениот проект – да се смени уставот по неговите замисли. Тешки бремиња се надвиснати над Македонија, битни одлуки треба да се носат, иднината на државата се решава.

Целата колумна тукаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.