На социјалните мрежи се појавија документи од кои се гледа дека лидерот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари купил семејна куќа во еден од поскапите делови на Скопје, општина Карпош за неверојатно ниска сума од 576 евра од квадрат. Во овој дел од Скопје цената на квадрат за стан е најмалку 1400 евра а за куќа дури и повисока.

Во твитот кој ги пренесува официјалните информации од сајтот на Државната Комисија за спречување на корупција Таравари добива директно прашање на кое се уште нема одговор:

Дали е реална цената, кога и од кого ја купил куќата г-дин Арбен Таравари?

Детали за куќата

Карпош, Скопје

Површина: 261м2

Цена: 150.475€

Квадрат: 576€

Стекнување со договор за купопродажба: /
———
Споредба во имотните листови на Арбен Таравари

Платата на лидерот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари како градоначалник на Гостивар е околу 1000 евра.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.