Иако Бејта требаше да ја донесе зелената агенда во Гостивар, таа беше претсретната од големата победа во првиот круг на актуелниот градоначалник Арбен Таравари, кандидат на Алијанса и Алтернатива, а поддржан од ВМРО-ДПМНЕ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.