Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји нагласи дека бугарскиот европратеник Андреј Ковaчев му е таен помошник. Ковачев е познат по своите антимакедонски ставови против Македонија, Македонците и македонскиот јазик.

Ковачев неодамна изјави дека она што се нарекува македонски јазик има бугарски корења.

Ние немаме проблеми со современата реалност. Овде зборуваме за интерпретацијата. Кога станува збор за современите реалности тогаш не можеме да зборуваме за… Или кога некој во Македонија се обидува да претстави дека постоел македонски јазик во минатото – во 18, во 19 век заедно со бугарскиот јазик. Современиот македонски книжевен јазик е базирана на бугарските наречја, на бугарските говори и како резултат на тоа е кодифициран во 1944-1945 година-изјави Ковачев.

Ковачев и вчера во Европскиот парламент Албанија и Македонија да бидат разделени и дека само Албанија треба да ги почне преговорите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.