Дел од медиумите објавија фотографија од премиерот Димитар Ковачевски, за која се тврди дека е направена денеска во Грција, каде наводно заминал по одбележувањто на Денот на независоста на Македонија. Според натписитр тој бил фотографиран во Калитеа, во Amon Zeus Luxury Beach Hotel.

Се посочува дека ноќевање за една особа во овој елитен хотел изнесува 500 евра. Доколку премиерот бил овде фамилијарно, тоа би изнесувало 2 илјади евра од вечер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.