Коментирајќи го синоќешниот прв кру од претедателските избори, во кои општините со мнозинство на албански гласови имаа многу слаба излезност, а кандидатот на Алијсанса за Албанците и БЕСА, Блерим Река, освои 79.915 гласови односно 10,57%, Ивор Мицковски јавно се обрати до СДСМ, Зоран Заев и Стево Пендаровски.

Како викаше Заев: Река не е заеднички кандидат на сите граѓани, туку на една етничка заедница.

Како викаат сега Заев и Стево: ќе претечеле гласовите на Река, гласачите на Река знаеле што е исправно.

Па таа етничка заедница ви кажа што мисли за вас и за ДУИ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.