Празникот Богојавление Водици се одбележува традиционално во сите населeни места во Охрид.

Традиционално и оваа година празникот Богојавление – Водици одбележан и во Пештани. Годинава, најголема среќа помеѓу пештанци имаше Крсте Башоски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.