По два дена дискусија мешовитата македонско бугарската комисија ги ипегла разликите за Цар Самуол, а договорено е и заедничко чевствување на Св Климент и Св Наум.Тие не прецизираа што конкретно се договориле. Тие информираа дека не успеале да разговарааат за историјата во учебниците

Преставникот од бугарска страна Ангел Димитрив напомена дека денеска покрај постигнувањето договор за средновековната историја се случи и ратификацијата на договопрот од Преспа во буграскиот парламент тонско

Остануваат уште отворени прашања на понатамошните средби од комисијата највија дека ќе се разговара за Гоце Делчев и Илинденското востание и други личности

Заклучоците со забелешките од експертската комисија тие ќе ги доставата до владите на двете земји.

Извор: kanal5.com.mk

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.