Свадба е голема, денес се женам
Јана е јубава мома, ја земам јас.

Вака пееше покојниот Војо Стојановски.

Сватба е голема, сватба е балканска,
Јана е убава мома, ја земам ја.

Вака пеат Бугарите…

И додека Стојановски пееше колку Јана јас ја љубам, знае цела Радика, за бугарската љубов знае Пирина.

Бугарите украле уште една македонска песна. Се чини сите песни на Војо Стојановски добија и бугарски текст… Текстот за Свадба е голема го напиша Рад­ми­ла Ми­тро­виќ, а му­зи­ка­та и аранж­ма­нот се на неј­зи­ни­от со­пруг Ни­ко­ла Ми­тро­виќ.

Оригиналната верзијаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.