Комисијата за заразни болести денескаќе одлучува дали ќе се воведат „рестрикции“ за забави во затворен простор, по порастот на бројот на новозаразени по свадба и по семејна веселба во Тетово.

Ќе се разгледува и можноста за засилени контроли на границите, за воведување на мерка за влез во Македонија само со негативен ПЦР-тест или со потврда за вакцинација.

Надлежните служби уверуваат дека состојбата со коронавирусот во Македонија е стабилна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.