Судот на денешното рочиште не прифати ниту еден доказ на одбраната во случајот „Меѓународен сојуз“.

Одбраната на Бојан Јовановски за „Република“ објаснува дека денеска се потврдило тоа и што било очекувано-дека судечкиот совет нема да придфати клучни докази кои се однесуваат на разговори на членови на поранешната но и на актуелната со познатиот Бојан Јовановски меѓу кои со најважниот, Зоран Заев.

Отфрлени се сите предлози на обраната и тоа тие остануваат практично без никакви докази. Дополнително, судот судот прифати некои од предлозите на Обвинителството.

Бојан Јовановски побара како докази да се презентираат повеќе комуникаци меѓу него и поранешни функционери на власта од вацап апликацијата како што се Љупчо Николовски, Стефан Богоев, Мила Царовска и др.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.