Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ реагира на прес-конференција на Зоран Заев и прес конференцијата на Калеска. Вели дека вистината е следна: Зоран Заев се однесува како воен профитер затоа што е неспособен и ситуацијата му бега од контрола.

Во овој период гледаме како секојдневно партијата на власт е посветена на една работа. Колку повеќе прават гол п-р толку повеќе во реалноста и бегаат работите од контрола и доведуваат под опасност човечки животи. Требаат да признаат- неспособни се. Ако некој немал план тоа беше изгубениот Зоран Заев кој единствено го интересира неуставно враќање на парламентот за да го помине законот за опојни дроги и други закони коишто се од интерес на фамилијата на Заев. Значи и во вакви тешки моменти, Зоран Заев го гледа интересот на Вице Заев. Ние цела недела предлагаме сет на антикризни економски мерки, а денеска од владата видовме неспособна и навредлива понуда до стопанството. Заев денес осуди на банкрот илјадници компании и илјадници вработени кои ќе останат без работа – истакна тој.

Стоилковски потсети дека решението одложување на избори и предлог за состанок на експертите беше на предлог даден од кај нив.

За жал денеска Заев создава дополнителна вознемиреност кај граѓаните со своите контрадикторни изјави. Имено тој еднаш вели еднаш дека буџетот е ликвиден и државата може да се справува со економската катастрофа во најава, а веќе во следната реченица говори за земање на кредити со цел стабилизација на буџетот. Ваквите изјави создаваат несигурност и кај народот и кај стопанствениците, што само може да ја влоши економската состојба. Дополнително бара стопанските субјекти уште од сега авансно да ги платат давачките кон државата, што е крајно неодговорно и економски неиздржано, бидејќи субјектите се соочуваат со економска катастрофа којашто е почната цел месец, а ќе трае најмалку уште толку. Во таква ситуација прашање е дали и колку овие субјекти ќе издржат, а не пак авансно да ги плаќаат давачки. Системот колабрира поради воениот профитер Заев и неспобноста на власта. Таквата непособност до пред некој ден државата ја чинеше криминал и сиромаштија, а од денеска тоа ја чини и здравјето на граѓаните. Наместо пресови и скапи п-р агенции коишто ги плаќаат нека засукаат ракавите и нека почнат со работа – рече тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.