Македонија е држава со којашто владее режим на мафијата, и во којашто има политички затвореници, осудени со драконски казни врз основа на некредибилни, крајно сомнителни и однапред договорени сведоци кои што менуваат изјави во замена за помали казни, изјави на прес конференција Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

– Во Македонија милениците на режимот на мафијата, оние кои што го поддржувале и учествувале во криминалот на мафијата, а се фатени и со аудио-видео снимки познати на јавноста, се осудуваат минимално, и иако осудени или се дома или се уште се шетаат низ улиците. Зоран Милески, Кичеец или Кичевскиот, човекот осуден на затворска казна, човекот снимен како ги носи парите од рекет, човекот снимен којшто ја носи полна со пари онаа „Луј Витон“ торба, пари што според исто така осудениот Боки 13 завршиле кај Зоран и Вице Заеви, наместо во затвор, седи и се гоштева по летните тераси на меаните! Ова е скандалозно, но и очекувано. Режимот на мафијата, преку правосудниот систем во пупка, наместо на отслужување на затворска казна, Кичеец го смести во Струга, во затвор од отворен тип, од каде што затворениците излегуваат надвор! За да заврши во Струга, наместо во Идризово или во Штип, тој ја менува адресата на живеење непосредно пред крајот на судскиот процес, што иницира, што посочува, индицира само на една работа, а тоа е дека можеби му било ветено дека ќе заврши токму в отворениот затвор во Струга – вели Стоилковски.

Тој објаснува дека Милески, Кичеец, Кичевскиот, е десна рака на режимот на мафијата, човекот кој што е организатор на „Рекет“ заедно со Катица Јанева, пуленката на Заев, и Боки 13, Кичевскиот е врзан во бизнисот меѓу Дака и режимот на мафијата, за што и Заев потврди дека влијаел на одлуките на тетовскиот Совет за „ШИК Јелак“, Милески Кичеец, Кичевскиот е човек кој што одработувал за режимот на мафијата, и сега иако цел свет го виде како излегува и заминува со полната Луј Витон торба, полна со рекет, наместо в затвор, ужива на летните тераси?

– И не е само тој, за жал, сите фатени, а поврзани со криминалот на режимот се милувани од системот, или се на слобода, или бегаат, или врвот на мафијата јавно ги брани. Наспроти ова, во затвор, во најлоши услови, со огромни казни, лежат луѓе за кои што цела држава бара повторно судење, заради искази на некредибилен сведок, за што веќе се јавно објавени и неговите лични тајни сведоштва дека се осудени невини луѓе за делото за кое што се пресудени овие драконски казни. Луѓе заради нарачано лажно сведочење гнијат во затвор, оној што рекетира, осуден на минимални казни, седи во кафеани на тераси и ужива во слободата. Фотографијата зад мене е доказ дека режимот на мафијата го има правосудството в пупка, дека за нејзините миленици не постои право и правда, дека судските процеси се фарса и е доказ за владеење на режимот на криминал, корупција и нарачана неправда! Режимот на мафијата, со правосудството во пупка, мора и ќе сноси одговорност за овие неправди – рече Стоилковски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.