Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски на својот Фејсбук профил објави видео каде советникот на Зоран Заев за односи со јавност Маријан Забрчанец , говори дека владата изработувала стратегија за медиумска писменост „за да населението може да ги препознава лажните вести од партискиот штаб на ВМРО- ДПМНЕ“.

По оваа скандалозна изјава, Стоилковски со прашање до  Забрчанец:

Marjan Zabrcanec министерот Роберт Поповски ми вели ти да си одговорел дали има посебна стратегија за лажните вести од СДСМ, и со тоа дали ова е лажна вест?

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.