Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 гостин е Милена Стевановиќ, директорката на Инфективна клиника. Таа објасни колку вирусот е непредвидлив, со примери каде што пациенти од стабилна ситуација, лекувани 8 недели, се влошува ситуација, и ја губи битката за кратко време.

Се соочуваме со исклучително тешки пациенти при самиот прием, кога е тешко да се помогне и да се спаси пациентот. Но исто така има и пациенти кои се навреме примени, лекувани 8 недели на третман, и кога мислите сте ја завршиле работата, и кога сте мислеле дека е стабилно, се е во ред, во следните неколку часа ситуацијата се влошува и го губиме за секунда, рече Стевановиќ.

5

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.