Од минатонеделните поројни дождови прокисна покривот на монтажната болница до Инфективна клиника, но тоа не е причина за затворањето на објектот, ниту да се шират драматични приказани, вели за САКАМДАКАЖАМ.МК директорката на Клиниката за инфективни болести, д-р Милена Стевановиќ.

Досега, три пати ја отвораме и затвораме монтажната болница. Болницата е затворена уште минатата недела. Има слободни места во зградите, затвораме болница оти мора максимално да ги користиме сите ресурси, посебно здравствените работници. Не знам од каде им се податоците за навлегување вода во сијаличките. Сега прво следи стандардната процедура, чистиме и дезинфириаме, па ќе се санира покривот, вели Стевановиќ.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.