Сте слушнале за Самоански Отрови. Oвој рај на земјата е архипелаг со површина од 3.030 км2 во централниот јужен Пацифик.

Опфаќа дел од Полинезија и поширокиот регион Океанија. Административно, архипелагот ја сочинува целата Независна Држава Самоа и поголемиот дел од американска Самоа.

За нас овие острови се важни бидејќи според податоците до кои дојде „Република“ тука била регистрирана фирмата„Stabri International” преку која Заев и Филипче сакаа да донесат кинески вакцини.

Самоа не е случајно избрана бидејќи важи за даночен рај.Таму не се плаќаат даноци за сите трансакции. Подоцна оваа фантом фирма со само тројца вработени е регистрирана и во Хонг Конг и нема никава допирна точка со фармација и набавки.

Сето ова им станало сомнително на кинеските власти и на „Синофарм“ и воопшто не влегле во бизнис за испорака на вакцини за Македонија.

 

 


Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.