Српски медиуми објавија дека во црква во Македонија се организирала сатанистички журка.

Според пишувањето на српските медиуми, техно-журката се одржала изминативе денови во црквата Свети Илија во Дојран, која датира од 19 век.

На техно забавата пуштала музика диџеј Ксенија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by XENIA (UA) (@xenia_ua)

Ова не е првпат во оваа црква да се организираат концерти, а меѓу другите тука свиреше и Влатко Стефановски.

Сепак, дивеењето на група, речиси целосно голи луѓе, кои, според снимките делуваат како дрогирани, на техно забава е високо ниво на сквернавење на црквата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.