По повод одбележувањето на Денот на Свети Сава, српската заедница во Македонија одлучи на претседателот на Србија, Александар Вучиќ да му додели „Свети Сава повелба“.

Во одлуката се наведува дека тешките времиња бараат подготвени луѓе, особено за водачите на народот од херојското минато кои со својата крв ги испишаа сите значајни светски историски настани, а секогаш на вистинската страна жртвуваа се што имаа за слободата, Србија и Светото православието.

„За победничкиот марш на патот кон основањето на Светосава, заслуги за сесрпско единство, несогласување со губењето на слободата и чесниот углед на Србите во регионот и светот, како призната нација, ви ја доделуваме наградата највисокото признание на српскиот народ во Македонија, Светосавската повелба, со благодарност што во сите тешки моменти ни ја давате нам и на братскиот македонски народ потребната рака за помош“, се вели во одлуката, пренесе „Косово онлајн“.

„Како лидер за кого слободата, Србија и честа немаат цена, мил Бог нека ви помогне да не зачувате нас Србите како народ на кој ќе му се восхитуваме со векови“, се додава.

Србите во Македонија го слават празникот Свети Сава како национален празник, а оваа година манифестацијата се одржува од 25 до 29 јануари.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.