Средношколската организација за заштита на животната средина, која го изнесува гласот на средношколците во Македонија, „Средношколски глас“  ги осуди изјавите на македоскиот премиер Зоран Заев за БГНЕС и „денешното дообјаснување“.

Ние средношколците во Република Македонија строго го осудуваме и се противиме на предавничкото менување на свеста и историјата на народот на Република Македонија од страна на владата. Им порачуваме на властите дека доколку тие немаат црвени линии, ние средношколците имаме!, се вели во нивната реакција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.