Министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски денеска излезе со бројки за јавниот сектор. Тој тврди дека бројката на вработени се намалила.

Бројот на вработени во јавниот сектор е 132.900. За 832 лица е зголемен број на вработени во  јавниот сектор. Најмногу вработувања биле во здравството. Вкупниот број на вработени е намален за 72-објасни министерот.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.