Премиерот Зоран Заев, по средбите во седиштето на Европската Унија, оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и ја потврди посветеноста на Северна Македонија кон целите и вредностите на Алијансата, јави дописничката на МИА од Брисел.

Премиерот потврди дека Македонија е решена да ја постигне целта од два отсто од бруто-домашниот производ за одбраната, како што се бара од сите земји членки на Алијансата.

Во 2018 го зголемивме буџетот на нашите одбранбени сили за 14 проценти и остануваме посветени да ја оствариме нашата цел и најдоцна до 2024 да обезбедиме два процента од нашиот БДП да одат за современи армиски сили, кои во секој поглед ќе бидат рамноправни со своите сојузници, рече Заев по средбата со Столтенберг.

Зголемувањето на буџетот за воените сили е една од обврските што ги преземаа сите земји членки на Алијансата уште во 2014 година, заложба што ја потврдија на минатогодишниот Самит на НАТО во Брисел.

Ова, рече премиерот, ќе значи и зголемено учество во воените мисии на Алијансата.

Оваа наша цел ќе ни помогне да го зголемиме нашето учество во мисиите предводени од НАТО, како и нашата партиципација во командните и политичките структури на Алијансата. Тоа е приоритет за нас кога стануваме полноправна членка на Алијансата. Подготвени сме да продолжиме да соработуваме со сите наши НАТО сојузници за да го преземеме нашиот дел од заедничките обврски и одговорности како триесетта членка за да обезбедиме свој придонес за натамошното обликување на регионот во мирен, безбеден и просперитетен регион, изјави Заев.

Тој ги увери сојузниците дека Македонија е посветена да ги брани и вредностите врз кои се темели Северноатлантската алијанса, како и да придонесува за регионалната стабилност.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.