Веднаш по завршувањето на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на кандидат за претседател за претстојните избори, а на која довербата од делегатите ја доби Гордана Силјановска Давчева, лидерот на партијата Христијан Мицкоски оствари средба со неа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.