Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на партијата, Александар Николоски, во рамките на својата регионална дипломатска иницијатива се сретнаа со премиерот на Словенија, Јанез Јанша.

На средбата лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакнал дека Македонија се соочува со вето од Бугарија на патот кон Европската Унија, но и покрај оваа препрека како акутен проблем останува недостатокот на борба против криминалот и исклучителното високо ниво на корупција во земјава што прави државата да тоне на сите скали и рангирања кои што го мерат квалитетот на живот.

Мицкоски на средбата разменил искуства поврзани со економијата, а напоменал и дека рецесијата во која се наоѓа македонската економија резултираше со раст на невработеноста, додека пакетите на помош за економиката не ги дадоа потребните резултати, зошто тие освен за гола промоција беа наменети за приземен поткуп без ефект и помош за стопанството.

Економијата е девастирана што е директна последица на неспособноста на владата, граѓаните немаат време за чекање, истакнал Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски со Јанша зборуваше и за здравствената ковид-криза како сериозна закана за сите земји во светот како и механизмите за нејзино надминување.

Словенија има сериозен план за вакцинирање на населението од дури 70 проценти до почеток на летото, би сакал и македонската влада да ги следи ваквите позитивни примери, истакна Мицкоски.

Тој на средбата побара поддршка од словенечкиот премиер на патот кон Европската Унија особено што Словенија е државата која е идниот претседавач со Унијата.

Премиерот Јанша изрази поддршка на Македонија и нејзините евроинтеграции како и поддршка за дополнително развивање на сестринските односи со ВМРО-ДПМНЕ како дел од семејството на Европската Народна партија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.