Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска оствари средба со Олин Ветингтон, член на Управниот одбор на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), придружуван од Илина Мангова, раководителка на програмата на ИРИ во Македонија.

На состанокот беа отворени теми за актуелни прашања на домашен и меѓународен план, за статусот на евроинтегративниот процес на Македонија, но и за можностите за соработка меѓу Секретаријатот за европски прашања и ИРИ, во рамките на мисијата и активностите на Институтот.

Маричиќ упати благодарност до претставниците на ИРИ за континуираната поддршка што Институтот ја обезбедува за нашата држава во реализирањето на европската реформска агенда, како и за постигнатиот демократски напредок, нотиран и во Извештајот на Европската Комисија.

Во изминатите години направивме многу крупни чекори за постигнување опипливи и одржливи резултати во европската реформска агенда. Имаме позитивен напредок и видливи резултати во реформите, нотирани и во меѓународните извештаи и во Извештајот на ЕК. Нашата стратешка цел, процесот на евроинтеграциите, е моторот на реформските активности, фокусирани на европските вредности и стандарди дома, за чија реализација важна улога и голем придонес има поддршката од нашите партнери, а еден од нив е и Меѓународниот републикански институт, рече Вицепремиерот Маричиќ, нагласувајќи дека заедничка задача е продолжат во остварувањето на уште повеќе позитивни општествени промени.

Делегацијата на  ИРИ предводена од Олин Ветингтон,  ја нагласи заложбата за продолжување на досегашната соработка во областите од стратешка важност и поддршката за проектите кои ќе значат приближување на земјата кон ЕУ.​

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.