Вице-премиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше средба со амбасадорот на Франција во земјава Кристијан Тимоние, на која беа разгледани повеќе аспекти битни за одржувањето на првата меѓувладина конференција со што и официјално започнуваат пристапните преговори со Европската Унија.

Кредибилитетот на евроинтегративниот процес несомнено беше зајакнат преку обновениот пристап за кој што Франција, како еден од моторите во Унијата, но и како пријател на Македонија, преку новата методологија ни помага да ги трансформираме реалностите на теренот кон подобро, нагласи Димитров на средбата.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, на средбата од француска страна беше реафирмирана поддршката на патот кон остварувањето и на оваа стратешка цел, потенцирајќи дека зајакнатата политичка димензија и предвидливоста на процесот се во интерес на Македонија, регионот, Франција и ЕУ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.