Се јави и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој на својот фејсбук профил објави дека е во Ранковце.

По заминувањето од Крушево веднаш дојдов во Ранковце кадешто македонската полиција е на терен и помага во гасењето на пожарите.

Граѓаните не се сами, државата е со нив, ќе ги искористиме сите расположливи средства и ќе сториме сѐ што можеме да ја спречиме огнената стихија низ целата држава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.