Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска најкатегорично ги отфрли шпекулации за какви било договори за бегството на Сашо Мијалков. На прес-конференција информираше дека МВР ги презема сите расположиви мерки за обезбедувањето на бегалецот.

Министерот во неговото хронолошко појаснување на настаните како и кога добиле повик од Јавното обвинителство рече дека обвинителката Вилма Русковска во 12:30 во саботата му се јавила и му рекла дека има сознанија дека Мијалков подготвувал бегство.

Иако доколку имала сознанија можела да се обрати до Судот, сепак се договоривме да прати писмено известување до МВР за да се провери дали нашите служби имаат такви сознанија. Во 17 часот од ОЈО за ГОКК добивме известување во кое стои дека обвинителката Рускоска располага со информации дека Мијалков се подготвува да избега преку зелената граница поради најавите за добивање поголема затворска казна од посакуваната. По добиеното известување, постапено е и во 23 часот вратено е известување до Обвинителството. Во меѓувреме, во 22.30 часот издадена е наредба за полициско делување на улици и објекти за 24 часовен надзор за што е изготвен план за прикриено полициско делување и ангажирани се тимови со полициски службеници. Потенцирам, прикриено полициско делување што е дозволено со закон, но не следење на лице, што не може да се направи без судска наредба, истакна Спасовски.

Во неделата околу 11 часот, според министерот, директорот на БЈБ добил повик од Обвинителството, а потоа и барање за појаснување и дополнителни информации, на што било одговорено дека нема дополнителни информации.

Издадени се насоки да се ангажираат дополнителни служби низ град Скопје, посебно излезните точки од градот. Околу 14:40 часот од правец на МЕПСО кон хотел Мериот е забележан Мијалков со едно женско лице и три машки лица, по што влегуваат во подземните гаражи. Околу 15:05 часот забележан е излез на три возила, но не можело да се утврди дали и Мијалков е во возилата, кои се упатуваат на ул. „Славејко Арсов“, која се наоѓа под ул. „Тодор Александров“. Во целиот овој период има поставено полициски тимови околу хотел Мериот и зградата на ул. „Тодор Александров“, како и на излезите од Скопје, појасни Спасовски.

По подигањето од Основен суд Скопје 1 на решението за куќен притвор за Мијалков, почната е процедурата за доставување. Според Спасовски, околу 21:30 часот е утврдено дека Мијалков не е таму.

Извршени се пребарувања на три стана, сопственост на Мијалкови, а потоа и на стан на ул. „Народен фронт“, а преземени се и други активности со цел пронаоѓање на лицето. Во текот на вчерашниот ден извршен е информативен разговор со 10 лица, а во текот на денешниот ден продолжуваме со сите расположливи мерки за пронаоѓање на лицето, додаде Спасовски.

За случајот со бегалецот Мијалков одземени биле телефони, документација и други предмети кои, според министерот, обезбедени биле и снимачи од згради и објекти, а проверувани биле и камерите од „Безбеден град“ со цел добивање на дополнителни информации.

Министерот Спасовски рече дека ги охрабрува Јавното обвинителство и Судот да дадат јасни одговори на сите прашања за овој случај, бидејќи ваквите ситуации, според него, ја рушат довербата во системот која толку долго ја градиме.

За оние што не постапиле соодветно, одговорност мора да има. Граѓаните бараат правда и правдата мора да се обезбеди, порача Спасовски.

Обинителството во завршните зборови за Таргет-Тврдина побара максимална казна за Сашо Мијалков, а пресудата треба да биде објавена в петок, на 26 февруари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.