Институциите покажaa дека може да организираа мирни и демократски избори како што и доликува на една држава која е претендент да биде земја-членка на Европската унија, рече на прес-конференција министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски по завршувањето на првиот круг на претседателските избори.

Тој додаде дека МВР ги презело сите мерки за изборниот процес да помине во демократски и фер услови.

Како неправилности ги истакна фотографирања на гласачки ливчиња, оштетување на гласачка кутија во Новаци, делење на рекламен материјал со еден од кандидатите во Кучичино, за што е известено Јавното обвинителство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.