Упатувам апел до граѓаните да ги проверат своите лични документи, посебно важноста на патните исправи и, ако имаат потреба од издавање на нови, навремено да ја отпочнат процедурата за да се избегнат летните гужви, стои во Фејсбук статусот на министерот за внтрешни работи, Оливер Спасовски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.