Што поголем консензус околу кандидатот или кандидатката за претседател, тоа подобро, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во новогодишно интервју за порталот 24 инфо.

Низ концептот „Едно општество за сите“ што го градиме се покажа дека грѓаните не сакаат поделби, коишто поттикнуваат нестабилност и несигурност. Верувам дека сите политички субјекти или поединци и групи, ќе го имаат предвид ова, при објавувањето на кандидатурите, смета Спасовски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.