Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржува протест кој започна од МОН, продолжи до Владата, а ќе заврши пред Собранието.

Иницијативата се залага против донесувањето на новиот Законот за учебници за основно и средно образование.

Од пред Владата на Република Македонија предводничката на иницијативата, Драгана Спасевска истакна дека институциите не сакаат да ги слушнат нивните барања.

– Тргнете ја вашата лоша политика, на страна до нашите деца. Баравме, бараме и ќе бараме задолжително учество на претставници од граѓанскиот сектор во работна група кои ќе работат на новиот Закон.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.